Czym zajmuje się pisarz?

Czym zajmuje się pisarz?

Bycie pisarzem może się wydawać ekstrawagancją, sposobem na zabicie nudy lub niezwykle trudną i żmudną pracą. Osoby, które regularnie czytają książki doskonale wiedzą, że nie tak łatwo napisać tekst, który będzie ciekawy, intrygujący i mający znaczenie. Sprawdźmy więc, czym tak naprawdę zajmuje się pisarz, jak wygląda jego praca i czy warto pójść w tym kierunku.

Podstawowym zagadnieniem, na które warto zwrócić uwagę to fakt, czy pisarz zajmuje się pisaniem zawodowo, czy też traktuje to zajęcie jako hobby. Doskonale znamy twórców, którzy całe swoje życie poświęcili sztuce i z niezwykłą pieczołowitością się jej oddali. Są jednak i tacy pisarze, którzy mają inną pracę, a tworzenie tekstów jest ich zajęciem dodatkowym. By określić, czym zajmuje się pisarz i jak wygląda u niego proces twórczy warto również sprawdzić, jakiego gatunku książki tworzy.

Powieściopisarze o bujnej wyobraźni często kreują świat, który nie ma wiele wspólnego ze znaną nam rzeczywistością. To daje im swobodę działania i nie wymaga znajomości miejsc, nazwisk czy pewnych zjawisk. Twórcy thrillerów i powieści detektywistycznych mają już trudniej. By zadowolić czytelnika muszą znać się na policyjnych procedurach, technice, ludzkiej psychice czy fizjologii. Jeszcze inaczej wygląda sytuacja, gdy mamy do czynienia z reportażami czy literaturą z zakresu rozwoju osobistego. Zazwyczaj książki, które powstają są efektem wieloletniej pracy w danym zawodzie i są kierowane do szerszego grona czytelników.

Samodyscyplina

Cechą, którą musi posiadać każdy pisarz odnoszący sukcesy jest samodyscyplina. Pisanie książek można porównać do pracy we własnej firmie, w której jesteśmy jedynym pracownikiem. By osiągnąć jakiekolwiek efekty musimy systematycznie pracować, wymagać od siebie i pilnować narzuconego sobie porządku. Bez tego nie może być mowy o udanych debiutach i bestsellerach. Sporadyczne zaglądanie do swoich zapisków sprawia, że możemy zapomnieć o pewnych wątkach, wybić się z poruszanego tematu i stracić rozwiniętą myśl.

Tutaj warto zwrócić uwagę na wypowiedzi twórców, którzy niejednokrotnie podkreślają, jak wygląda ich proces twórczy, kiedy piszą i czego od siebie wymagają. Przykładem mogą być Stefanie Stahl czy Ellen Hendriksen, znane na świecie terapeutki i autorki bestsellerów z zakresu rozwoju osobistego. W swoich książkach niejednokrotnie opowiadają, że czasem trudno jest zacząć nowy rozdział, usiąść do pracy i zacząć pisać. Jednocześnie widzą, że to tylko sam początek jest trudny, a później słowa same już płyną. W różnych wypowiedziach Remigiusz Mróz, bodaj najbardziej znany polski pisarz podkreślał, że każdego dnia musiał zapisać co najmniej kilka kartek, bo inaczej nie potrafił.

Zbieranie informacji

By mogła powstać powieść, która swoją fabułą przypomina rzeczywistość, pisarz musi zebrać niezbędne do tego informacje. Możliwe, że swoich bohaterów chce umieścić w konkretnym mieście. W tym wypadku niezbędna staje się znajomość jego topografii, nazw ulic i parków, ulubionych restauracji i docenianych kwiaciarni, a także skwerów czy sklepów. Im więcej w tym prawdy, tym atrakcyjniejsze może stać się książka. Gdy powieść dotyczy tematów związanych z kryminalistyką, tutaj sprawa może się komplikować. Pisarz powinien współpracować z psychologami, profilerami czy detektywami, którzy wprowadzą go w świat policyjnych procedur, wyjaśnią zachowania zbrodniarzy czy pokażą, w jaki sposób wyglądają dochodzenia.

Choć zbieranie informacji często trwa dłużej, niż samo pisanie książki, jest ono niezbędne. Właśnie dlatego na samym początku lub końcu wydania autor zapisuje jeszcze kilka dodatkowych słów, którymi dziękuje wszystkim osobom stojącym za jego sukcesem. Wymienia specjalistów, którzy pomogli mu zrozumieć pewne procedury lub zgromadzili dla niego wszystko, czego potrzebował. Szczególnie doceniają to biografowie, którzy muszą dotrzeć do listów, rozmów, prywatnych zapisków czy fotografii osoby, o której piszą. Kalina Błażejowska, biografka Haliny Poświatowskiej wspominała, że proces zbierania informacji trwał kilka lat, wymagał wielu podróży, rozmów i godzin w bibliotekach oraz archiwach.

Kontakt z czytelnikami

Zbieranie informacji niezbędnych do napisania książki oraz samodyscyplina umożliwiająca regularne pisanie to cechy, dzięki którym powstają nawet bardzo obszerne książki. Jednak to dobra reklama oraz kontakt autora z czytelnikami sprawiają, że wiemy, jakie książki są obecnie w księgarniach oraz dlaczego warto po nie sięgać. Miłośnicy konkretnych serii powieściowych lub danego gatunku lubią obserwować, jak przebiega sam proces twórczy. Chcą wiedzieć, kiedy autor zakończy pisanie kolejnej książki w serii oraz w jaki sposób spędza czas nad nią.

W obecnych realiach ogromnym ułatwieniem stają się media społecznościowe, które skracają dystans i pozwalają nawiązać naprawdę bliskie relacje. Pokazywanie czytelnikom, jak wygląda nasze biuro, kiedy lubimy pisać oraz dlaczego to robimy sprawia, że przyciągamy ich do siebie i zachęcamy do regularnych reakcji. Podtrzymywanie kontaktu jest istotne z punktu widzenia sukcesu danej książki.

Dodaj komentarz