Czy warto iść na studia?

Czy warto iść na studia?

Wybór

Studia to często bardzo barwny okres w życiu młodego człowieka. W filmach wygląda to trochę inaczej niż w rzeczywistości. Na wielkim ekranie widzimy doskonałe szkoły i przepiękne sale, które swoim wyposażeniem dają uczniom pole do popisu i do zdobywania coraz to nowych umiejętności w swoim fachu. Jednak u nas w kraju wygląda to trochę inaczej. Oczywiście są szkoły gdzie poziom jest wysoki i nie może im niczego zarzucić, ale wiedzy nikt nikomu do głowy nie wbije. Studia to nie imprezowanie do białego rana, a raczej nauka i zarwane noce z tego powodu, szczególnie, jeżeli ktoś już nie mieszka u swoich rodziców, lub nie jest przez nich utrzymywany. Wtedy pogodzenie pracy i studiów jest bardzo ciężkie i wymaga sporej determinacji. Nie ma rzeczy niemożliwych i dla kogoś – kto ma konkretny cel studia są tylko jedną z dróg. Studia nie są też miejscem, gdzie chodzą tylko osoby bardzo młode, które niedawno ukończyły szkołę średnią. Wiele zakładów pracy wysyła swoich pracowników na studia z powodu wymogu posiadania wyższego wykształcenia w przypadku awansu. Co ciekawe, bardzo często firmy opłacają cały okres studiów, co jest na pewno wielkim plusem i gdyby ktoś otrzymał tego typu ofertę to warto się nad nią zastanowić.

Po Szkole

Wiele osób robi wielki błąd, kiedy wybiera się na studia od razu po ukończeniu szkoły i nie wie co chciałyby robić w swoim życiu i przez to wybierają kierunek, który za jakiś czas zmieniają, albo w ogóle robią coś kompletnie innego. Nie jest to dobre rozwiązanie i nie warto jest iść na studia w ciemno. Często z tego typu wyborami wiążą się straty finansowe i nie warto jest iść na dany kierunek za względu nacisku ze strony naszych rodziców. Wszystko musi być dobrze przemyślane i nie warto działać pod presją w tego typu wyborach. Wybór kierunku powinien opierać się na naszych zainteresowaniach, oraz zdolnościach.

Plan

Jeżeli, ktoś ma na siebie konkretny plan i jego częścią są studia na danym kierunku to wybór jest oczywisty i nie warto wtedy rezygnować z naszych planów. Studia być może będą lekkim wyzwaniem, ale do kogoś kto ma konkretny cel w życiu pod względem zawodowym – nie powinny być przeszkodą. Ważna jest odpowiednia analiza i wybór dobrej dla nas uczelni. W Internecie znajdziemy wiele rankingów uczelni i jej wymagania. Dobrze jest spytać starych absolwentów danej szkoły na temat panujących tam warunków, oraz poziomu jej nauczania i podejścia do uczniów. Nie zawsze wygląda to tak samo w każdej szkole i poziom może się od siebie znacznie różnić, nawet jeżeli pójdziemy na teoretycznie ten sam kierunek w szkole obok.

Dodaj komentarz