Pożyczka konsolidacyjna – jaki wybrać okres kredytowania?

Pożyczka konsolidacyjna – jaki wybrać okres kredytowania?

 

W dzisiejszych czasach kredyty konsolidacyjne to naprawdę bardzo popularne instrumenty finansowe. Wszystko dlatego, że mają one rozmaite walory. Przede wszystkim kuszą Klientów atrakcyjnymi warunkami. W końcu dobry kredyt konsolidacyjny zamienia wiele zobowiązań w jedno. Nowa rata jest zaś sumarycznie niższa niż poprzednie. Poza tym można uzyskać dodatkową gotówkę czy wydłużyć okres kredytowania itd. Nie może zatem zaskakiwać, że coraz więcej ludzi decyduje się na kredyt konsolidacyjny. Jaki okres udzielenia pożyczki będzie dla Ciebie najlepszy? Co wziąć pod uwagę wybierając opcję w tym zakresie? O tym dowiesz się czytając dzisiejszą lekturę.

Dłuższy czy krótszy okres kredytowania?

Warto wiedzieć, że mamy dwa rodzaje konsolidacji kredytów. Są to pożyczki hipoteczne oraz gotówkowe. Kredyty konsolidacyjne z zabezpieczeniem przyznawane są na dłuższy okres. Czasami zatem ludzie nie do końca mają wybór dotyczący okresu kredytowania. Na jaki wariant zdecydować się, jeśli jednak będziesz mieć taką możliwość? Wszystko zależy od Twoich finansów. Pamiętaj, aby rata była dostosowana do aktualnych możliwości. Należy wszystko dokładnie oszacować. Musisz policzyć wszelkie wydatki. Istotne jest to, aby po obliczeniu za każdym razem dostawało Ci minimum kilkaset złotych w “zapasie”. Będą to pieniądze na nieprzewidziane okoliczności. Pod żadnym pozorem nie wolno decydować się na raty, które wraz z innymi zobowiązaniami wyzerują wypłatę… Może bowiem zdarzyć się tak, że w danym miesiącu pilnie będą potrzebne Ci pieniądze na inne aspekty. Nie wolno zatem o tym zapominać.

Warto również wziąć pod uwagę to, że mniejsze raty wiążą się z dłuższą spłatą konkretnego kredytu. Musisz zatem zastanowić się czy taki wariant będzie dla Ciebie opłacalny. Oczywiście, najważniejsze jest to, aby rata była optymalna w przypadku konkretnej osoby i jej możliwości finansowych. Jeśli jednak zobowiązania miesięczne będą zbyt małe, to wtedy okres kredytowania będzie relatywnie długi… To zaś oznacza wzięcie na siebie odpowiedzialności przez spory okres.

Jeśli Twoje możliwości pozwalają Ci na to, to zdecyduj się na krótszy okres kredytowania. Rzecz jasna w takim przypadku raty będą większe. Druga strona medalu jest jednak taka, że szybciej uporasz się ze wszystkimi zobowiązaniami. Dla wielu ludzi jest to ważne także pod kątem psychicznym. Rozmaite badania pokazują, że ludzie, którzy mają kredyt na głowie często żyją w dużo większym stresie… Wszystko dlatego, że cały czas obawiają się, że na przykład stracą pracę i nie będą mieli z czego zapłacić kolejnej raty itp. W związku z tym większe raty i krótszy okres kredytowania mają swoje walory.

Dodaj komentarz