Z pewnością każdy, kto miał kiedykolwiek chociaż minimalny kontakt z produktami bankowymi napotkał na swojej drodze frazę zdolność kredytowa. Większość osób zdaje już sobie sprawę, że jest to coś, od czego zależy odpowiedź banku na wniosek o przyznanie kredytu. Wiedza na temat tego, co składa się na zdolność kredytową jest już znacznie mniej powszechna, a szkoda. Zdając sobie sprawę z tego, od czego zależy nasza zdolność kredytowa otwieramy sobie możliwości jej poprawy. Wiemy już, jak bank sprawdza zdolność kredytową i co musimy zmienić, aby była ona u nas lepsza.
Czym jest zdolność kredytowa
Na początku warto pochylić się nad tym, czym dokładnie jest zdolność kredytowa i dlaczego banki kładą na nią aż taki nacisk. Można ją zdefiniować jako zdolność potencjalnego kredytobiorcy do spłacenia zaciągniętego zadłużenia – po pierwsze w terminie, a pod drugie wraz z prowizjami, odsetkami i innymi tego typu opłatami. Jest ona dla banku istotna głównie dlatego, że pozwala oszacować wiarygodność klienta i to, czy jest on wypłacalny. Co z tego, że ktoś ma dobre zarobki, jeśli mimo tego w przeszłości notorycznie spóźniał się z płaceniem rat kredytów? To dobrze, że ktoś inny poprzednie zobowiązania spłacał w terminie, ale z kolei ma zbyt niskie dochody, żeby udźwignąć ciężar kredytu, o który teraz wnioskuje. Taka jest logika, według której działają banki.
Elementy zdolności kredytowej
Nie bez powodu bank wymaga dołączenia do wniosku zaświadczenia o dochodach – są one jednym z ważniejszych elementów zdolności kredytowej. Prawdziwy obraz naszej sytuacji finansowej bank uzyskuje jednak dopiero wtedy, kiedy odejmie od nich wszystkie wydatki, opłaty i inne zobowiązania, które co miesiąc opróżniają nasz domowy budżet. Kwota, która pozostanie po wykonaniu takiego działania powinna znacznie przewyższać ratę kredytu, który pragniemy otrzymać. Ponadto istotne są też inne czynniki, na które nie zawsze zwracamy uwagę. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że ma znaczenie forma zatrudnienia. Największe szanse na otrzymanie kredytu mają bowiem osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Ważny jest także wiek i stan cywilny (w lepszej pozycji są osoby w stanie małżeńskim). Ponadto bank weryfikuje także naszą historię kredytową poprzez sprawdzenie nas w Biurze Informacji Kredytowej i Biurach Informacji Gospodarczej. Jeśli zastanawia nas, jak sprawdzić zdolność kredytową możemy łatwo zrobić to za pomocą dostępnych w Internecie kalkulatorów.
Warto wiedzieć, jak bank sprawdza zdolność kredytową, aby łatwiej nam było ją poprawić. Odpowiedź na pytanie jak sprawdzić zdolność kredytową jest na szczęście stosunkowo prosta – wystarczy nam do tego Internet. Dzięki temu możemy na bieżąco weryfikować, czy dokonywane przez nas zmiany mają na nią pozytywny wpływ.