Potrzeba pozyskania zewnętrznego finansowania dla firmy (i często najlepiej jak najszybciej) pojawia się u przedsiębiorstw z różnych branż i o różnej wielkości, od najmniejszych działalności wzwyż. Finansowanie dla firm może się w pierwszej chwili kojarzyć przede wszystkim z kredytami i pożyczkami bankowymi, jednak nie są one jedyną dostępną opcją, a wręcz przeciwnie – możliwości jest znacznie więcej, co ma tym większe znaczenie, że nie w każdej sytuacji produkty bankowe będą odpowiednie.
Może się okazać, że pilne pozabankowe finansowanie pod zastaw nieruchomości będzie łatwiejsze i szybsze do uzyskania. Z czego to wynika i czym różni się ta forma finansowania od wspomnianych zobowiązań bankowych? Czy jest ona bezpieczna? Te i inne kluczowe kwestie związane z pożyczkami pod zastaw zostaną poruszone poniżej.
Pozabankowe finansowanie pod zastaw – co je charakteryzuje?
Zastaw jest jedną z rzeczowych form zabezpieczenia zobowiązania finansowego (obok np. hipoteki). Dzięki zabezpieczeniom obniżane jest ryzyko związane z udzieleniem pożyczki, w związku z czym łatwiej jest uzyskać finansowanie nawet w niesprzyjającej sytuacji. Nieruchomości z kolei uznawane są za jedne z bardziej pewnych przedmiotów zabezpieczenia, z uwagi na swoją znaczną wartość i ciągłe wzrosty na rynku.
W praktyce wszystko to oznacza, że pozabankowe finansowanie pod zastaw nieruchomości dla firm z jednej strony pozwala uzyskać nawet bardzo dużą kwotę (będzie ona zależna w dużej mierze od wartości zastawianej nieruchomości), a z drugiej nie wiąże się z wysokimi wymaganiami w zakresie chociażby zdolności kredytowej czy historii kredytowej. Nawet firma znajdująca się w trudnej sytuacji ma szansę na uzyskanie potrzebnych środków.
Gdyby nie posiadała nieruchomości do zastawu, może rozważyć np. zastaw ruchomości (pojazdów, maszyn, urządzeń firmowych), papierów wartościowych czy wierzytelności. Dodatkowo, przedmiot zastawu wcale nie musi być własnością firmy będącej pożyczkobiorcą, może on np. należeć do jakiejś osoby prywatnej. Możliwości jest jak widać wiele.
Prosta procedura finansowania sprzyja pożyczkobiorcom
Mimo faktu, że w całą sprawę zamieszana jest nieruchomość, tego typu finansowanie pod zastaw nie musi być długotrwałym i skomplikowanym procesem. Dzięki wsparciu doświadczonego eksperta załatwienie wszelkich formalności (zgromadzenie odpowiednich dokumentów i nie tylko) będzie bezproblemowe i szybkie.
Specjalista zadba także o porównanie ofert poszczególnych pożyczkodawców, dzięki czemu firma będzie miała pewność, że zaciąga zobowiązanie na najlepszych możliwych w danej sytuacji warunkach.