Maszyny do obróbki metalu – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Maszyny do obróbki metalu – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Maszyny do obróbki metalu to szeroka grupa zaawansowanych technologicznie urządzeń, które zajmują się m.in. cięciem, szlifowaniem czy gwintowaniem blach, rur, profili i innych tego typu elementów. Nie da się ukryć, że nie są one małą inwestycją, dlatego też do ich zakupu należy podchodzić z należytą ostrożnością. Dzięki temu znacznie zwiększymy szanse, że będziemy zadowoleni z zakupu i nie napotkamy później na żadne problemy czy aspekty, które nie spełnią naszych oczekiwań. Tak więc, na co zwracać uwagę przy zakupie takich maszyn? Sprawdź!

Trwałość i wydajność przede wszystkim

W Polsce bez problemu można zakupić takie maszyny, jak wiertarki CNC, prasy krawędziowe, gilotyny do blachy czy przecinarki taśmowe, wyprodukowane przez czołowych europejskich producentów. Najlepiej wybierać właśnie je, kierując się przy tym własnym rozsądkiem, informacjami dotyczącymi parametrów danego sprzętu, a także opiniami dotychczasowych użytkowników.

Bardzo istotna jest oczywiście trwałość, ponieważ, jeśli maszyna się zepsuje, co prawda powinna ona zostać naprawiona w ramach gwarancji (lub serwisu pogwarancyjnego, jeśli gwarancja już nie obowiązuje), ale będzie to oznaczało przestój w pracy, a co za tym idzie – straty materialne. Dlatego najlepiej od razu postawić na sprzęt bezawaryjny. Kluczowa jest również oczywiście wydajność. W przypadku każdego typu maszyny może ona wynikać z innych parametrów lub objawiać się w inny sposób, natomiast ogółem chodzi o to, aby pozwalała zrobić jak najwięcej w jak najkrótszym czasie, przy minimum wysiłku.

Koniecznie postaw na rzetelnego dystrybutora

Bez wątpienia warto wybierać przede wszystkim maszyny stworzone przez godnych zaufania producentów, cieszących się renomą w branży. Dzięki temu wysoka jakość samej maszyny będzie w dużej mierze zapewniona. Trzeba jednak pamiętać, że producent to nie wszystko – ważny jest także dystrybutor. To od niego zależą między innymi takie kwestie, jak choćby terminy dostaw (a często najlepiej, aby maszyna zaczęła funkcjonować w firmie jak najszybciej), a także naprawa gwarancyjna i pogwarancyjna, dlatego też nie można wybierać go na chybił-trafił.

Dobry dystrybutor zapewni także pomoc w wyszkoleniu pracowników w korzystaniu z nowego sprzętu, tym samym zapewniając bezpieczeństwo oraz wysoką efektywność pracy. Na niewiele w końcu zda się nowoczesna maszyna, jeśli nikt nie będzie wiedział, jak z niej korzystać, a obsługa tego typu urządzeń nie jest czynnością, przy której powinno się zgadywać, co robić dalej. W przypadku wyboru właściwego dystrybutora, takiego jak PAX maszyny będą mogły zostać sfinansowane na wiele różnych sposobów, co docenią zarówno małe firmy, jak i duże i średnie przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz