Prowadzenie własnej placówki medycznej wiąże się z dużą ilością formalności, na którą musi się przygotować osoba zainteresowana takim przedsięwzięciem. Już sama rejestracja podmiotu leczniczego oznacza dużą ilość obowiązków koniecznych do wypełnienia. Na czym dokładnie polega ten proces i jak sprawić, by był on właściwie przeprowadzony?
Własna placówka medyczna to marzenie niejednej osoby wykonującej działalność leczniczą. Duża niezależność i możliwość kreowania własnych zasad funkcjonowania podmiotu leczniczego zachęca nie tylko lekarzy, pielęgniarki czy fizjoterapeutów, ale również osoby, które nie wykonują zawodu medycznego. Dużą przeszkodą dla wielu osób marzących o takiej działalności są formalności wynikające z chęci założenia placówki medycznej. Czy naprawdę jest to tak skomplikowany proces? Rejestracja podmiotu leczniczego prawnik wcale nie musi być trudna, w szczególności jeśli skorzystamy przy tym z pomocy doświadczonego w tym temacie prawnika. Sprawdź, na czym dokładnie polega ta procedura.
Obowiązki osoby planującej rejestrację podmiotu leczniczego
Aby dokonać rejestracji podmiotu leczniczego musimy wziąć pod uwagę szereg obowiązków, o jakich należy w związku z tym pamiętać. Kluczową kwestią jest oczywiście złożenie stosownego wniosku wraz z innymi potrzebnymi dokumentami. Jednym z niezbędnych elementów jest oświadczenie o spełnieniu warunków w zakresie prowadzenia działalności leczniczej. Do tych warunków zaliczyć można zawarcie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, czy przyjęcie regulaminu organizacyjnego podmiotu leczniczego.
Ważnym krokiem jest także wybór formy prawnej prowadzenia działalności leczniczej, a także pozyskanie dodatkowego numeru REGON dla jednostki lokalnej. Kluczowym etapem, który w dużym stopniu może przełożyć się na to, czy wniosek o rejestrację zostanie przyjęty, jest opracowanie struktury organizacyjnej. Należy przy tym pilnować, aby w trakcie nie został popełniony żaden błąd, który może spowodować konieczność dopełnienia kolejnych formalności.
Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia
Jak zatem widzimy, rejestracja podmiotu leczniczego wcale nie jest tak prostym zadaniem. W jaki sposób możemy zaoszczędzić czas i jednocześnie zyskać pewność, że cała procedura zostanie przeprowadzona zgodnie z prawem? W tym celu najlepiej rozpocząć współpracę z profesjonalistą. Wykwalifikowany prawnik dopilnuje tego, aby cały proces poszedł po naszej myśli – bez błędów i niepotrzebnych komplikacji. Najlepiej przy tym zdecydować się na taką kancelarię, która specjalizuje się w rejestracji podmiotów leczniczych.