Jak oszczędzać pieniądze? Wydawałoby się, że na ten temat powiedziano już wszystko. Nic bardziej mylnego! Liczba pomysłów na skuteczne odkładanie środków wydaje się nieskończona. Wiele zależy od naszej kreatywności i… motywacji! Od czego więc zacząć oszczędzanie? Podpowiadamy.
Po co oszczędzać?
Pierwsza odpowiedź, jaka nasuwa się w kontekście tego pytania, to zapewne realizacja mniej lub bardziej śmiałych planów. Każdy z nas przynajmniej raz w życiu podjął próbę zaoszczędzenia pieniędzy na wakacje, nowy samochód czy własne mieszkanie. Tym samym do oszczędzania powinny nas zachęcać nie tylko realne możliwości wydania gotówki, lecz także stworzenie poczucia bezpieczeństwa. Możemy to osiągnąć, oszczędzając na tzw. czarną godzinę.
Chociaż prawdopodobieństwo, że padniemy ofiarą oszustwa, stracimy pracę czy ulegniemy poważnemu wypadkowi, nie jest bardzo duże, jednak pieniądze na wypadek zdarzenia losowego warto mieć. Odkładając regularnie nawet nieduże pieniądze na tzw. poduszkę finansową, możemy zaoszczędzić pokaźne sumy. Te z kolei mogą posłużyć nam do inwestowania, co może stać się źródłem dodatkowego dochodu.
Jak znaleźć obszary, gdzie wycieka nam najwięcej środków
Jak oszczędzać pieniądze? Warto zacząć od monitoringu przychodów oraz wydatków. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne. Wymaga od nas jedynie konsekwencji w działaniu. Chodzi o to, żeby notować zarówno przychody, jak i wydatki. Gromadzić je w kategorie i badać, które obszary pochłaniają najwięcej naszych pieniędzy. Być może zmobilizuje nas to do przeprowadzenia odważnych cięć w domowym budżecie. Czasem wystarczy wyłączyć jedną nieużywaną lub zbędną subskrypcję, aby zatrzymać nawet kilkaset złotych w skali roku.
Do monitorowania finansów wystarczy kartka papieru lub zeszyt. Możemy korzystać z arkusza w Excelu, jak również z dostępnych aplikacji na smartfony. Wachlarz możliwości jest tutaj szeroki i z pewnością znajdziemy coś dla siebie.
Jak oszczędzać pieniądze skutecznie
Monitoring finansów, o którym mowa powyżej, to podstawa. Jak jeszcze oszczędzać pieniądze? Przede wszystkim przeprowadzając odważne cięcia w domowym budżecie. Jak już wspomnieliśmy, warto przyjrzeć się usługom abonamentowym, które miesiąc w miesiąc pobierają z naszego konta niekiedy całkiem pokaźne sumy pieniędzy. Dobrym nawykiem jest też zrezygnowanie z zakupów w drogich sklepikach typu convenience czy zakupów na dowóz. Możemy również przejrzeć swoje szafy i komody, a nieużywane rzeczy sprzedać np. na aukcji internetowej.
Każdy większy zakup powinniśmy dokładnie przemyśleć. Najlepiej podzielić wydatki na te konieczne i niekonieczne. Jeśli decydujemy się na zakup rzeczy z tej drugiej grupy, warto poprzedzić go dwudziestoczterogodzinnym namysłem. Metoda przespania się z jakąś decyzją często pozwala dowiedzieć się, czy faktycznie chcemy daną rzecz nabyć. Skuteczne oszczędzanie pieniędzy to ograniczenie konsumpcji i przemyślane zakupy. Do supermarketu warto udawać się z gotową listą produktów, które uważamy za absolutnie niezbędne.
Jak pomóc sobie w oszczędzaniu pieniędzy
Najlepiej zacząć od poszerzania wiadomości o oszczędzaniu i finansach. Internet jest dosłownie pełen wartościowych treści w tym temacie. Do dyspozycji mamy blogi, fora, grupy w social mediach, filmy na YouTube, jak również coraz bardziej modne ostatnimi czasy podcasty. Zdobywanie wartościowej wiedzy to dodatkowa motywacja do oszczędzania, a także pomnażania posiadanego kapitału.
W oszczędzaniu pieniędzy pomogą nam także zdobycze technologii. W monitoringu przychodów i wydatków możemy wspomóc się dedykowanymi aplikacjami. Jeśli korzystamy z bankowości elektronicznej, warto włączyć usługę oszczędzania reszty od każdej transakcji. Sami decydujemy, czy chcemy odkładać określony procent od każdej płatności czy też konkretną sumę pieniędzy. W wybranych bankach możemy przeprowadzać symulacje realizacji wybranego celu. Wystarczy, że określimy końcową sumę, wskażemy, ile miesięcznie chcemy odkładać oraz jaka suma pieniędzy ma zostać odprowadzona na cel przy każdej transakcji. Dzięki temu dowiemy się, w jakim mniej więcej czasie zbierzemy oczekiwane środki.