Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek pójść do sklepu z przekonaniem, że masz w portfelu jeszcze sporo pieniędzy, po czym podczas płacenia stwierdzić, że jednak jest ich połowę mniej niż myślałeś? W takiej chwili rozpoczyna się proces analizowania wszystkich wydatków, po czym okazuje się, że wszystko się zgadza i po prostu pomyliłeś się lub zapomniałeś o czymś. Jednak problem nie tkwi w tym, czy będziesz w stanie przypomnieć sobie wszystkie wydatki i przeliczyć, dlaczego zostało Ci tak mało pieniędzy, lecz w tym, żeby umieć wszystko zaplanować i nie dopuścić do sytuacji, kiedy okazuje się, że pieniądze niepostrzeżenie umykają. Oto kilka rad, co zrobić, by zostać królem swojego portfela i wyeliminować nieprzyjemne sytuacje przy kasie, gdy okazuje się, że brakuje już pieniędzy.
Podziel wydatki na kategorie
Pierwsze co należy zrobić, aby zacząć kontrolować swój budżet, to podzielić wszystkie miesięczne wydatki na kategorie. Jedną z nich niech będą rzeczy konieczne do życia – tzn. wszystkie opłaty za prąd, wodę itd., oraz jedzenie. Kolejna grupa niech dotyczy nie tylko Ciebie, ale i innych osób, na które musisz wydawać pieniądze – czy to dzieci i wydatki związane ze szkołą, czy też dziadkowie, którym co miesiąc robisz większe zakupy. Ostatnia grupa, to tzw. wydatki luźne, czyli niekonieczne do normalnego funkcjonowania. Są to np. wyjścia na imprezę, do kina czy zakup nowej płyty CD. Oczywiście możesz sobie na nie pozwolić pod warunkiem, że nie zabraknie Ci pieniędzy na wydatki z pierwszych dwóch grup.
Składaj paragony
To najlepszy sposób na kontrolowanie wydanych przez siebie pieniędzy. Załóż specjalną teczkę, do której będziesz wkładać wszystkie paragony i wyciągi z kart, a następnie pobaw się w mini-księgowość. Co tydzień sumuj wydane pieniądze i wyciągaj z tego wnioski. Oblicz również miesięczną sumę swoich wydatków i przekonaj się, czy przypadkiem nie jest wyższa niż Twój dochód. Jeśli okaże się, że danego miesiąca wydałeś więcej niż zarobiłeś, to przeanalizuj ponownie wszystkie wydatki i zastanów się, które z nich nie były konieczne. Niech to będzie sposób nauki, który w szybkim czasie zaowocuje umiejętnością przewidywania i kontrolowania budżetu.
Weź pod uwagę koszty nadzwyczajne
Podane powyżej porady oczywiście pomogą Ci kontrolować wydatki i budżet, jednak może okazać się, że na koniec miesiąca stan Twojego konta wyniesie zero. Oczywiście możesz funkcjonować w ten sposób, jednak warto też wziąć pod uwagę wydatki nadzwyczajne, na które może zabraknąć pieniędzy. Więc jeśli z jakiegoś miesiąca zostanie Ci rezerwa i będziesz miał pewność, że wystarczy Ci spokojnie na wszystkie zaplanowane wydatki, to nie wydawaj reszty na przyjemności, tylko dlatego, że masz pieniądze i chcesz się ich pozbyć. Zdecydowanie lepiej będzie je odłożyć i zrobić z nich rezerwę na koszty nadzwyczajne, których nie uwzględniasz każdego miesiąca – takie jak prezenty świąteczne, wyjazd na wakacje, czy remont mieszkania.
Niech i pieniądze pracują!
Czy tylko Ty musisz pracować, by zarabiać? Oczywiście, że nie. Pozwól, by i Twoje pieniądze pracowały i pomnażały swoją wartość. Nie jest to trudne do zrobienia. Wystarczy, że każdego miesiąca zrezygnujesz z niektórych przyjemności, a w zamian za to, odłożone pieniądze wpłacisz na konto. Jeśli zrobisz tak kilka lub kilkanaście razy, wtedy po paru miesiącach odłoży Ci się dosyć duża sumka, którą następnie będziesz mógł wpłacić na lokatę krótkoterminową, aby pomnożyła swoją wartość.
Bądź terminowy
Staraj się nie odkładać wydatków na później i nie zapominać o nich, ponieważ nawarstwianie się nie sprzyja Twojemu budżetowi. Kiedy jednego miesiąca nie zapłacisz rachunku, a kolejnego będziesz musiał zapłacić już dwa, może się okazać, że nie wystarczy Ci pieniędzy. Bardzo dobrą opcją dla zabieganych osób jest polecenie zapłaty, czyli opcja, kiedy firma może w umówionym terminie sama pobrać opłatę w Twojego konta.
Szukaj oszczędności
Oszczędzanie nie zawsze musi wiązać się z rezygnowaniem z przyjemności i wyrzeczeniami. Wystarczy, że dokładnie przeanalizujesz wszystkie swoje wydatki, a następnie zastanowisz się, które z nich można było by zmniejszyć, jednak w taki sposób, by nic się nie zmieniło. Chodzi tu głównie o comiesięczne wydatki np. na Internet czy telewizję. Być może uda Ci się znaleźć tańszego dostawcę lub operatora sieci, dzięki któremu dalej będziesz mógł korzystać z mediów, jednak za niższą cenę. Możesz też przyjrzeć się swoim zakupom. Czy nie marnuje się jedzenie w Twoim domu? Być może z niektórych produktów można by zrezygnować, a inne kupować jako tańsze odpowiedniki. To może być również świetny sposób na zaoszczędzenie sporej sumy.
Korzystaj ze skarbonki
Pomysł skarbonki jest kojarzony najczęściej z małymi dziećmi, które dostają pieniądze od rodziny i skrupulatnie składają je w porcelanowej śwince. Jednak ta metoda może być bardzo skuteczna również dla dorosłych, którzy chcą zaoszczędzić trochę pieniędzy. Chodzi o to, by każdego dnia wieczorem wyjmować ze swojego portfela drobne pieniądze. Czy to będzie 0,70zł czy 7zł – bez znaczenia. Ważne jest, by wyjmować to, co zostało jako reszta przy zakupach itd., a następnie odkładać do skarbonki. Jednak zasada jest taka, że pieniądze można wyjąć dopiero wtedy, gdy skarbonka będzie pełna. W ten sposób nawet nie zauważysz, że pieniądze znikają z Twojego portfela, ponieważ będą to tak niewielki kwoty, za to po miesiącu wyjmiesz sporą sumkę ze skarbonki, która z pewnością będzie dla Ciebie miłą niespodzianką.