Początki są trudne dla niemal każdej firmy – we znaki daje się brak sprzętu i pojazdów, a obroty są z reguły niewielkie. Z tego względu początkujący przedsiębiorcy szukają często zewnętrznych źródeł finansowania, takich jak chociażby bardzo popularny w Polsce leasing.
Doświadczeni właściciele firm często go polecają i z niego korzystają, ale, jeśli ktoś wcześniej nie miał z nim do czynienia, może zastanawiać się, skąd się bierze tak duża popularność tego rozwiązania. Postanowiliśmy więc odpowiedzieć na pytanie, dlaczego leasing na nową firmę jest opłacalny i co sprawia, że warto się nim zainteresować. Całe to zagadnienie postaramy się wyczerpująco omówić poniżej.
Największe zalety leasingu dla nowych firm
Początkujący przedsiębiorcy nie mają jeszcze wysokich obrotów, w związku z czym niska jest ich zdolność kredytowa. Utrudnia to uzyskanie kredytu, bez którego trudno sfinansować samochody czy maszyny, bez których w wielu branżach nie da się zarabiać. Co więcej, niektóre banki stawiają w przypadku kredytów firmowych wymaganie, aby firma funkcjonowała już na przykład od co najmniej roku, więc osoby, które dopiero rozpoczynają działalność są z takich ofert automatycznie wykluczone.
Zupełnie inaczej jest to w przypadku leasingu, w ramach którego leasingobiorca również spłaca miesięczne raty, po czym na końcu okresu leasingu może wykupić pojazd lub oddać go leasingodawcy (i często od razu wymienić na nowy). Firmy leasingowe są znacznie mniej restrykcyjne, w związku z czym leasing na nową firmę jest możliwy – i to niekiedy nawet bez wkładu własnego lub z relatywnie niewielkim wkładem własnym.
Dzięki temu można szybko pozyskać potrzebne maszyny, urządzenia czy samochody i rozwinąć swoją działalność. Warto wspomnieć, że leasing charakteryzuje się również dużą elastycznością, przede wszystkim w kwestii typu i wysokości rat, a także zazwyczaj krótką i szybką ścieżką decyzyjną. To więc doskonała opcja, jeśli komuś zależy na czasie.
Leasing jest korzystny pod względem podatkowym
Jeśli ktoś dopiero rozpoczyna swoją przygodę z leasingiem, może nie wiedzieć, że jest to typ zobowiązania wykorzystywany do budowania tarczy podatkowej. Zwłaszcza mowa tutaj o najbardziej popularnej wersji leasingu, czyli leasingu operacyjnym (w przypadku leasingu finansowego pewna optymalizacja podatkowa również jest możliwa, ale w mniejszym stopniu).
Całość raty leasingu można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu, zarówno w przypadku firm nowych, jak i działających już od dłuższego czasu. W praktyce oznacza to, że dzięki leasingowi można obniżyć podstawę opodatkowania, a co za tym idzie – ostateczną kwotę podatku do zapłacenia.