Jak założyć firmę?

Jak założyć firmę?

Coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, zadaje sobie pytanie jak założyć firmę. Zalety są oczywiste: większe zarobki, niezależność, zarabianie na własny rachunek. Z drugiej strony aspirujących przedsiębiorców może przestraszyć ogrom formalności, który ich czeka. Na szczęście ostatecznie często okazuje się, że nie taki wilk straszny i odrobina zaangażowania, połączona z korzystaniem z dobrego poradnika znacznie upraszcza cały proces.

Na jaką formę działalności się zdecydować?

Pierwsza, niezwykle ważna decyzja przed którą stanie każdy początkujący przedsiębiorca to wybór formy działalności. Jest ich kilka, ale w praktyce przy stawianiu pierwszych kroków w biznesie najbardziej praktyczne są dwie opcje: jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka cywilna. Nic nie stoi na przeszkodzie aby założyć spółkę osobową lub kapitałową, jeśli występuje taka konieczność. Jest to jednak znacznie bardziej kosztowne, czasochłonne i wiąże się z jeszcze większą ilością formalności. Dlatego też nie jest rekomendowane dla początkujących. Podstawowa różnica między jednoosobową działalnością gospodarczą a spółką cywilną jest prozaiczna – jest to ilość wspólników. Prowadząc jednoosobową działalność, pracujemy sami dla siebie, zaś spółka cywilna wymaga udziału co najmniej dwóch wspólników.

Jednoosobowa działalność gospodarcza i spółka cywilna – podobieństwa i różnice

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, mamy do czynienia z jednym właścicielem. Z jednej strony wiąże się to z zaletami, takimi jak możliwość samodzielnego decydowania o urlopie, dniach wolnych i brak konieczności dzielenia się przychodami. Są także wady – większa ilość obowiązków i odpowiedzialności, w tym pełnej odpowiedzialności materialnej. Zarówno jednoosobowa działalność, jak i spółka cywilna ma to do siebie, że może prowadzić uproszczoną księgowość. Warunkiem jest, że obroty firmy w danym roku podatkowym nie mogą przekroczyć 2 milionów euro. Oznacza to znacznie mniej potencjalnych problemów papierkowych i zawrotów głowy. Do podobieństw należy także bycie objętymi ulgami z tytułu składek ZUS przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności. W obu przypadkach także założyciel lub założyciele firmy muszą być osobami pełnoletnimi.

Formalności nie takie straszne, jak je malują

Sprawy formalne związane z otworzeniem firmy zostały znacznie uproszczone. Obecnie sprowadzają się w dużej mierze do wypełnienia jednego formularza rejestracyjnego – CEIDG-1 przez każdego ze wspólników i dostarczenia go do odpowiedniego urzędu gminy. Na tym kończyłyby się sprawy administracyjne, gdyby nie konieczność wizyty również w urzędzie skarbowym w celu wypełnienia formularza VAT-R. Jeśli zakładamy spółkę cywilną, musimy także uiścić 0,5% kwoty naszego wkładu w ramach podatku cywilnoprawnego. Okazuje się, że odpowiedź na pytanie jak założyć firmę jest znacznie prostsza, niż by się wydawało. Jeśli więc ktoś wciąż się zastanawia i obawia się masy formalności – niepotrzebnie!

Dodaj komentarz