Czy konsolidacja się opłaca

Czy konsolidacja się opłaca

Wyobraź sobie, że zamiast kilku rat w miesiącu musisz płacić tylko jedną. Co więcej, ta jedna rata jest niższa niż suma wszystkich zobowiązań, które musisz co miesiąc spłacać. Brzmi niewiarygodnie? A jednak! Właśnie tak działa konsolidacja kredytów. Jeśli warunki spłaty Twoich zobowiązań nagle stały się niekorzystne lub po prostu Twoja sytuacja finansowa się pogorszyła i nie radzisz sobie ze spłatą rat, to rozwiązaniem może okazać kredyt konsolidacyjny. Jednak czy zawsze się on opłaca i czy konsolidacja kredytów w tym samym banku jest możliwa?

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja https://bydgoszcz.habzafinanse.com.pl/ to zobowiązanie celowe, które możemy przeznaczyć tylko i wyłącznie na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Dzięki niej możemy połączyć ze sobą kilka różnych zobowiązań np. kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, kredyt mieszkaniowy, a nawet zakupy na raty czy debet na koncie i zadłużenie na karcie kredytowej. Bank, w którym zostanie Ci przyznany kredyt konsolidacyjny, spłaca wszystkie zobowiązania za Ciebie i zastępuje je jedną niższą ratą. A czemu niższą? Ponieważ czas kredytowania jest maksymalnie wydłużony, dzięki czemu miesięczne koszty spłacania kredytu są mniejsze niż wcześniej. I właśnie o to chodzi w konsolidacji, aby odciążyć nas finansowo i uregulować naszą sytuację finansową. Spłacanie jednego kredytu jest łatwiejsze niż kilku. Dzięki konsolidacji możemy ułatwić sobie zarządzanie domowym budżetem oraz pamiętać tylko o jednym kredycie, a nie kilku.

Czy konsolidacja jest tańsza niż spłata wszystkich zobowiązań?

To, że miesięczne raty konsolidacji są mniejsze, niż kilku zobowiązań jednocześnie niestety nie oznacza, że jest ona tańsza. Przez to, że okres finansowania jest wydłużony, a miesięczne raty mniejsze zwiększa się całkowity koszt kredytu. Oznacza to, że w ostateczności konsolidacja jest droższa niż suma wszystkich zobowiązań, które masz dotychczas. Mogłoby się więc wydawać, że się to nie opłaca, jednak czasem jest to jedyne rozwiązanie na polepszenie swojej sytuacji finansowej i odciążenie budżetu domowego. Niższe raty są łatwiejsze do spłaty niż kilka zobowiązań dlatego konsolidacja, mimo że jest droższa i tak może się nam opłacić. Jeśli całkowity koszt kredytu nie jest aż tak duży i tylko trochę przewyższa sumę wszystkich zobowiązań, to warto go wziąć. Jednak w przypadku gdy koszt całkowity kredytu konsolidacyjnego jest bardzo wysoki, zastanów się dwa razy przed podpisaniem umowy kredytowej i poszukaj jeszcze innych ofert.

Konsolidacja kredytu – na co zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę konsolidacji, musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy m.in. na:

– kwotę raty po konsolidacji
– RRSO
– okres spłaty konsolidacji
– całkowity koszt kredytu

Jeśli wszystkie z podanych rzeczy będą korzystne, to dopiero wtedy konsolidacja będzie Ci się opłacać. Wiele instytucji proponuje także konsolidacje z dodatkową gotówką. Dzięki temu nie tylko możemy pozbyć się kilku zadłużeń i zastąpić je jedną ratą, ale także zyskać dodatkowe pieniądze. Dobrym pomysłem będzie też konsolidacja kredytów w tym samym banku.

Dodaj komentarz