Kredyt studencki

Kredyt studencki

Po ukończeniu szkoły średniej wielu absolwentów decyduje się na studia. Często nie mogą liczyć na zapewnienie przez rodziców co miesiąc całej sumy, potrzebnej na utrzymanie i wynajęcie mieszkania. O ile sytuacja jest łatwiejsza dla osób studiujących zaocznie, które mogą iść do pracy i w ten sposób odciążyć swój budżet, trudniej mają osoby studiujące dziennie. Myślisz sobie – na pewno sobie nie poradzę, będzie mi brakować pieniędzy, nie chcę wykorzystywać rodziców! Istnieje świetne rozwiązanie Twojego problemu, a mianowicie – kredyt studencki. Dla kogo jest przyznawany? Na jakich warunkach? Kiedy muszę zacząć go spłacać? Jak duży kredyt dostanę? Odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania zostały zebrane poniżej.

Dla kogo i na jakich warunkach jest przyznawany kredyt studencki?

Jeśli jesteś studentem przed trzydziestym rokiem życia, lub doktorantem przed trzydziestym piątym rokiem życia, a dochód na osobę w twojej rodzinie nie przekracza 2,5 tysiąca na miesiąc, możesz bez problemu starać się o przyznanie kredytu studenckiego. Aby złożyć wniosek, nie musisz nawet wychodzić z domu – od niedawna, jeśli wybrany bank udzielił taką możliwość – możesz złożyć wniosek online.

Ile dostanę pieniędzy z kredytu studenckiego?

Zależnie od oceny zdolności kredytowej, możesz dostać nawet 1000 zł miesięcznie w ramach kredytu. Jeżeli nie dysponujesz zdolnością kredytową, możesz spokojnie liczyć na wsparcie instytucji państwowych. Poręczenia tego typu kredytów są wydawane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na ile zatem pieniędzy możesz liczyć? Przy składaniu wniosku do wyboru dostajesz 4 opcje wysokości transzy miesięcznej: 400zł, 600zł, 800zł i 1000zł. Transze wypłacane są co miesiąc przez cały czas trwania roku akademickiego, a więc 10 miesięcy. Mnożąc sumę 10 000zł razy na przykład 3 lata trwania studiów, możesz liczyć na nawet 30 000 zł wsparcia.

Kiedy będę musiał zacząć spłacać kredyt?

Niestety, wszystko co dobre, kiedyś się kończy – lata studenckie również. Dopiero wtedy przyjdzie czas na martwienie się o spłatę kredytu. Z rozpoczęciem spłacania możesz poczekać aż 2 lata po ukończeniu studiów – to bardzo wygoda opcja, ponieważ możesz odłożyć nieco własnych pieniędzy i w końcu ustabilizować swoją sytuację finansową. Na pewno dużą zaletą tego typu kredytu jest jego niskie oprocentowanie, które wynosi 0,5 stopy redyskontowej Narodowego Banku Polskiego. Co to dokładnie oznacza dla ciebie i twojej kieszeni? W żadnym banku na rynku nie znajdziesz kredytu o równie niskim oprocentowaniu co kredyt studencki.

Dodaj komentarz